Aktualitātes>Svešvalodu aktualitātes kaimiņvalstī

Svešvalodu aktualitātes kaimiņvalstī (0)

No 30. maija līdz 2. jūnijam mūsu kolēģi no Turības - Ineta Lūka, Anda Komarovska, Anete Veipāne un Valērija Maļavska - „Language Learning Opportunities” projekta ietvaros strādāja Viļņā. Kopā ar akadēmisko personālu, lielākoties valodu pasniedzējiem no Lietuvas, Turcijas, Slovēnijas, Dānijas un Vācijas, viņi piedalījās valodu semināros, kur varēja izpētīt, kā dažādas Eiropas valodas (lietuviešu, spāņu, vācu) tiek mācītas Lietuvas augstskolās, gan arī iepazīties ar jaunām datoru programmām, kas tiek pielietotas angļu valodas mācīšanai IT nozarē. Kolēģi no Vilņas Biznesa koledžas (Vilnius Verslo Kolegija) dalījās pieredzē par jaunas tulkošanas un datu apstrādes programmas TRADOS (Computational Methods & Tools for Text Analysis and Translation) izmantošanu,  un iepazīstināja auditoriju ar inovatīvo metožu izmantošanu valodu mācīšanā.

Viena nodarbība tika veltīta lietuviešu valodas mācīšanai. Pasniedzējai no valodu skolas 40 minūšu laikā izdevās paskaidrot un iemācīt dalībniekiem ievada frāzes un pamatvārdus, kas nepieciešamas iesācēju līmenim. Savukārt, tikšanās starptautiskā vide deva iespēju vairāk uzzināt par dažādu valodu problēmām un iepazīties ar kultūras atšķirībām.

Darba grupai bija iespēja apmeklēt Lietuvas Izglītības un zinātnes ministriju, kur viņi uzzināja vairāk par izglītības sistēmu Lietuvā un sīkāk par valodu politiku Lietuvā. Tāpat kā Latvijā un lielākajā daļā Eiropas valstu, angļu valodu augstskolas līmenī izvēlas 99% no studentiem, kā otrā svešvaloda tiek apgūta vācu vai franču valoda. Poļu valodā runājošie sastāda lielāko daļu no minoritātes grupas, bet šī valoda netiek mācīta kā svešvaloda vai otrā svešvaloda skolās vai augstskolās. Prioritārās valodas šodienas Lietuvā ir angļu, krievu, vācu un franču. Labākas angļu valodas prasmes, saskaņā ar ministrijas pētījumu, ir cilvēkiem no 15 līdz 40 gadiem, kur 80% runā šajā valodā, turpretim, cilvēkiem vecumā no 50 līdz 60 gadiem ir labākas krievu valodas prasmes (80 % brīvi pārvalda krievu valodu). Angļu valodas kompetence Lietuvas iedzīvotājiem  6 gadu laikā pakāpeniski ir uzlabojusies, piemēram, 2005. gadā šis rādītājs bija 351,8 tūkstoši, bet 2011. gadā tas sasniedza 432 tūkstošus cilvēku. Interesants fakts, pēc Eiro barometra datiem, 2012. gadā izpētītas valodu vajadzības nākamajai  paaudzei, papildus angļu (79%), vācu (20%) un franču (20%) valodām, kā vajadzīgas valodas tiek uzskatītas spāņu (16%) un ķīniešu (14%). Savukārt, Lietuvas uzņēmēji atzīst latviešu (11%) un igauņu (10%) valodas prasmju noderīgumu.

Lietuvas Valodu izglītības politika nosaka, ka viena no prioritārajām svešvalodu prasmēm vidusskolas absolventiem, kas izvēlas turpināt mācības augstskolā, ir sasniegt B1 līmeni un augstāk, tāpat arī visiem pasniedzējiem skolās un augstskolās ir jābūt ne mazāk kā B1 svešvalodu kompetences līmenim vismaz vienā svešvalodā.

Visi, kam ir interese par projektu „Language Learning Opportunities”, var vērsties ar jautājumiem Valodu katedrā un pasniedzēji būs laimīgi padalīties ar jaunievedumiem valodu mācīšanā.

Informācija pieejama arī projekta mājas lapā: llo.turiba.lv.

 

Valērija Maļavska
Turības Valodu katedras lektore

11.06.2013

Nodarbību saraksts