Aktualitātes>Turības doktorante Renāte Cāne aizstāv promocijas darbu par Latvijas dokumentālā kino komunikatīvo funkciju transformāciju

Turības doktorante Renāte Cāne aizstāv promocijas darbu par Latvijas dokumentālā kino komunikatīvo funkciju transformāciju (0)

Piektdien, 11. aprīlī, plkst. 11.00 Biznesa augstskolā Turība, Rīgā, Graudu ielā 68, A217. auditorijā notiks Biznesa augstskolas Turība Pastāvīgās promocijas padomes komunikācijas zinātnē atklātā sēde, kurā Renāte Cāne aizstāvēs promocijas darbu „Latvijas dokumentālā kino komunikatīvo funkciju transformācija (1944–1990)”.

Komentē Biznesa augstskolas Turība Komunikācijas fakultātes doktorante Renāte Cāne: „Kad komunikācijas zinātnes doktorantūrā bija iespēja izvēlēties akadēmisko pētījumu lauku, nolēmu, ka būtu interesanti pētīt dažādās sakarības jomā, kurā pirms tam esmu darbojusies profesionāli – savu profesionālo karjeru sāku kā dokumentālā kino režisore. Darbā apskatu periodu, kad dokumentālajam kino Latvijā bija ievērojamākie sasniegumi, starptautiski augstākais novērtējums un arī lielākā interese no skatītāju puses – tas ir attiecināms uz tā saucamo padomju periodu. Vēlāk izrādījās, šī izvēle ir unikāla, jo masu komunikācijas un mediju kontekstā ne tikai dokumentālais kino, bet arī kino kopumāLatvijā nav pētīts nekad. Šādā rakursā tas reti aplūkots arī citur pasaulē, kur nu vēl akadēmiskā un doktora līmenī!”

R. Cāne skaidro, ka pierastā prakse ir analizēt kino kā mākslas veidu. Tomēr, doktorantesprāt, nevar izslēgt to, ka kino var būt ietekmīgs komunikācijas līdzeklis, kuram piemīt spēja veikt dažādas sociālas funkcijas sabiedrībā – tas var ideoloģiski ietekmēt, izglītot, informēt, audzināt tās pārstāvjus vai tieši otrādi – degradēt tos. Turklāt šīs funkcijas laika gaitā attīstās, mainās to īpatsvars kopējā komunikācijas plūsmā un līdzekļi, ar kuriem šīs funkcijas tiek īstenotas. „Spoži piemēri tam ir arī Latvijas dokumentālajā kino, kurš no klaja propagandas rīka padomju institūciju rokās pēckara gados kļuva par sociālo procesu dziļas un analītiskas izpētes līdzekli pētāmā perioda beigās, kad tādas filmas kā „Strēlnieku zvaigznājs”, „Šķērsiela”, „Vai viegli būt jaunam?” un daudzas citas ne tikai iekļāvās sabiedriskās domas pārmaiņu procesā, bet pat rosināja to.” 

Šis Latvijas dokumentālā kino komunikatīvo funkciju transformācijas process ir analizēts R. Cānes promocijas darbā.

Oficiālie recenzenti: Dr. phil. Jāko Lehtonens (Jaakko Lehtonen) (Biznesa augstskolaTurība), Dr. sc. inf. Sergejs Kruks (Rīgas Stradiņa universitāte), Dr. hist. Vita Zelče (Latvijas Universitāte).

Ar promocijas darbu var iepazīties Biznesa augstskolas Turība bibliotēkā, Rīgā, Graudu ielā 68, un Biznesa augstskolas Turība mājas lapā.

11.04.2014

Nodarbību saraksts