Studijas>Bibliotēka>Atvērtā piekļuve (Open Access)

Atvērtā piekļuve (Open Access)

Open Access ir kustība jeb iniciatīva, kuras mērķis ir veicināt un atbalstīt bezmaksas brīvpieeju elektroniskajiem resursiem izglītības un akadēmiskajā vidē. Open Access piekļuve ir bezmaksas, brīva, tūlītēja, nemainīga tiešsaistes piekļuve pilnteksta zinātniskai informācijai, kas ļauj lietotājiem to lasīt, lejuplādēt, kopēt, izplatīt, drukāt, meklēt un citēt vai izmantot jebkurā citā legālā veidā bez finansiāliem, tiesiskiem vai tehniskiem ierobežojumiem. Izmantojot zinātnisko informāciju, lietotājiem ir jāsaglabā darba integritāti, attiecīgi norādot citētā darba autoru. Darba autoram ir tiesības apturēt kļūdaina vai sagrozīta darba izplatīšanu vai tā izmantošanu komerciālos nolūkos.

German News Service - ziņu un mediju pakalpojums, kas izveidots ar Vācijas starptautiskās raidorganizācijas Deutsche Welle  un valsts vadošās informācijas aģentūras Deutsche Presse-Agentur (DPA) atbalstu.
GNS katru dienu nodrošina tās lietotājus ar ekskluzīvu un kvalitatīvu informāciju angļu, vācu, spāņu un arābu valodās.
Portāls piedāvā:

  • Aktuālās dienas ziņas par galvenajiem notikumiem Vācijā, kā arī starptautiskajiem jautājumiem, kas saistīti ar Vāciju;
  • Vispārīga informācija par Vāciju un globāliem jautājumiem;
  • Pieejams publikāciju arhīvs kopš 2014. gada novembra.

Galvenie portāla raksturlielumi – pilnīgs publikāciju par Vāciju aptvērums no visiem DPA informācijas avotiem; optimāla tekstu apstrāde; publicēšanas tiesības saskaņotas ar visiem partneriem.

World Art-Portal - kolekcija sastāv no vairāk kā 150 000 attēliem tādās mākslas jomās kā gleznošana, zīmēšana, dekoratīvā un lietišķā māksla, tēlniecība un arhitektūra. Datubāzes apjoms liecina, ka šis projekts ieņem vienu no vadošajām Krievijas interneta galeriju pozīcijām.
Pieeja portālam ir atvērta visiem lietotājiem. Reģistrācija ir obligāta, tas nodrošina lietotājiem iegūt papildu iespējas, piemēram, izveidot savu galeriju un apskatīt citu lietotāja galerijas.

E-grāmatu datubāzes

Bookboon - mācību grāmatas dažādās nozarēs, biznesa literatūra un tūrisma ceļveži PDF formātā.

Directory of Open Access Books (DOAB) piedāvā 750 brīvpieejas e-grāmatas angļu, vācu, franču un citās valodās no 23 izdevējiem dažādās nozarēs.
  Russian Digital Dissertations Library - disertāciju bibliotēka krievu valodā. Svarīgi: ievietojiet ķeksīti pie ‘’Искать только в Открытой электронной библиотеке диссертаций (ОЭБД)’’. Vairāk informācijas par datubāzi šeit.
Knowledge Unlatched satur galvenokārt grāmatas humanitārajās un sociālajās zinātnēs. 
OAPEN (Open Access Publishing in European Networks) – pilntekstu zinātnisko grāmatu datubāze vairākās valodās (angļu, dāņu, franču, itāļu, norvēģu, vācu u.c.) un dažādās nozarēs: humanitārās un sociālās zinātnes, māksla, ekonomika, finanses, bizness un menedžments, matemātika, tiesību zinātnes u.c.
Open Acces izdevuma Remote Capture: Digitising Documentary Heritage in Challenging Locations brīvpieeja
Project Gutenberg – pilntekstu datubāze, kas piedāvā vairāk nekā 36000 grāmatu elektroniskā teksta formātā daudzās valodās. Datubāzē pārsvarā pieejama daiļliteratūra.
Science Books Online – saites uz grāmatām un citiem zinātniskiem materiāliem astronomijā, bioloģijā, ķīmijā, datorzinātnē, zemes zinātnēs, inženierzinātnē, matemātikā, medicīnā un fizikā.
Taylor & Francis Groupdaudznozaru uzziņu un monogrāfiju e-grāmatu datubāze, kas piedāvā pieeju pasaules labākajiem izdevumiem ne tikai humanitārajās un sociālajās zinātnēs, bet arī zinātnes, medicīnas un tehnoloģiju nozarēs. Aptverti tādi ievērojami izdevēji kā Routledge, Psychology Press, Focal Press u.c.
Wikibooks – piedāvā mācību grāmatas dažādu nozaru studentiem. Elektroniskās grāmatas ir atvērta satura (open-content), ko jebkurš var rediģēt un papildināt. Grāmatas pieejamas vairākās valodās un dažādās nozarēs: māksla, bioloģija, bizness un ekonomika, datorzinātne, izglītība, vēsture, valodniecība un literatūra, matemātika u.c.
EIFL Licencēšanas programmas informācija par sekojošu Intellect e-grāmatu brīvpieeju (Open Access):


Carpentier, Nico (2011), Media and Participation: A site of ideological-democratic struggle, Bristol: Intellect

Fleming, David H. (2017), Unbecoming Cinema: Unsettling Encounters With EthicalEvent Films, Bristol: Intellect. 

Fornäs, Johan (2017), Europe Faces Europe: Narratives from Its Eastern Half, Bristol: Intellect tol: Intellect. 

Fornäs, Johan (2012), Signifying Europe, Bristol: Intellect /html> tol: Intellect. 

Heldt, Guido (2013), Music and Levels of Narration in Film, Bristol: Intellect. 

Kääpä, Pietari (2011), The Cinema of Mika Kaurismäki: Transvergent Cinescapes, Emergent Identities, Bristol: Intellect.

Long, Christian B. (2017), The Imaginary Geography of Hollywood Cinema 1960-2000, Bristol: Intellect. Cinescapes, Emergent Identities, Bristol: Intellect.

Rudakoff, Judith (2017), Performing Exile: Foreign Bodies, Bristol: Intellect. bsp;Bristol: Intellect.

E-žurnālu datubāzes

Baltic Journal of Economics (On-line arhīvs) – zinātnisks žurnāls par jaunākajiem veiktajiem pētījumiem Baltijas valstīs un komentāri par ekonomisko attīstību.
 CORE - pieejami zinātniskie raksti dažādās nozarēs.
Directory of Open Access Journals (DOAJ) – pilntekstu datubāze dažādās zinātnēs un valodās. Apkopota informācija par vairāk kā 7000 Open Access zinātniskajiem žurnāliem.
The Economist (On-line arhīvs) – iknedēļas žurnāls piedāvā saviem lasītājiem ekspertu analīzi un viedokļus par pasaulē notiekošo. Atspoguļo svarīgākos nedēļas notikumus politikā un biznesā. 
eLibraryUSA apkopo dažādus vērtīgus un noderīgus e-resursus. Kolekcijā pieejami: ebrary, World History in Context, National Geographic Kids, National Geographic Virtual Library, Reaseach in Context, Science In Context, ProQuest Research Library, BookFlix, CQ Researcher utt. Pilnu pieejamo resursu sarakstu iespējams skatīt šeit.
Visi pieejamie resursi ir bezmaksas un pieejami jebkuram interesentam. Lai iegūtu piekļuvi nepieciešams rakstīt ircriga@state.gov norādot, ka vēlaties iegūt piekļuvi eLibraryUSA un savu vārdu, uzvārdu kā arī e-pasta adresi. Aptuveni trīs darba dienu laikā jūs e-pastā saņemsiet atbildi ar piekļuves datiem.
Europeana Newspapers portālā digitālā formā pieejami vairāk nekā 3500 periodiskie izdevumi, galvenokārt laikraksti. Portāls izveidots Europeana projekta ietvaros un atklāts 2014. gadā. Projekta mērķis ir Eiropas valsts un nacionālo bibliotēku krājumā esošo digitalizēto laikrakstu (18 miljonu lapaspušu) satura apkopošana un bagātināšana izmantošanai Eiropas bibliotēkā un vietnē Europeana. Kolekcijā ir iekļauti arī 103 Latvijas periodiskie izdevumi, kas izdoti laika posmā no 1868. līdz 1955. gadam. LIETOTĀJA ROKASGRĀMATA 
HighWire PressStenfordas Universitātes Bibliotēkas izdevniecība HighWire Press piedāvā brīvu pieeju vairāk kā 2 miljoniem rakstu pilnajiem tekstiem. Iespējams veikt meklēšanu arī citu izdevēju žurnālos, taču pieeja citu izdevniecību žurnālu rakstiem ir ierobežota. Kopumā datubāzē ir vairāk kā 6,6 miljoni rakstu no vairāk kā 1400 žurnāliem.
Open Access at SAGE - izdevniecības SAGE Publications veidota brīvpieejas e-žurnālu platforma, kas aptver publikācijas sociālajās un humanitārajās zinātnēs, kā arī vides zinātnē, medicīnā, psiholoģijā u.c.
Taylor & Francis Journals– daudznozaru datubāze, kas piedāvā piekļuvi zinātniskajiem žurnāliem gan humanitārajās un sociālajās zinātnēs, gan zinātnes, medicīnas un tehnikas nozarēs. Aptverti tādi ievērojami izdevēji kā Routledge, Psychology Press, Focal Press u.c.
Versita Open – pilntekstu datubāze dažādās nozarēs angļu valodā. Satur ap 200 zinātniskus dažādu Eiropas universitāšu un pētniecisko institūtu žurnālus.

Institucionālie un nozaru repozitāriji

DRIVER – Eiropas zinātnisko repozitāriju vienots tīkls, kas nodrošina vienotu meklēšanas iespēju. Aptuvēni 5,6 miljoni dokumentu, to skaitā zinātniskie raksti un disertācijas no vairāk kā 30 valstīm.

OpenDOAR (Directory of Open Access Repositories) – apkopo detalizētu informāciju par Open Access repozitārijiem, nodrošina meklēšanas iespējas visos repozitārijos vienlaicīgi un katrā repozitārijā atsevišķi no vairāk kā 80 valstīm.

Brīvpieejas e-žurnāli

Baltic Journal of English Language, Literature and Culture
A multidisciplinary international scientific journal in general linguistics, applied linguistics, literature, and culture

Baltic Journal of Psychology
Baltijas Psiholoģijas Žurnāls
Humanities and Social Sciences Latvia
University of Latvia
Journal of Economics and Management Research
University of Latvia, Faculty of Economics and Management
Founded in 2001 as Acta Universitatis Latviensis, series «Economics. Business Administration»

Nodarbību saraksts