Viedokļraksti

16.12.2021

Elektroenerģijas OIK likmes samazināšana dos lielāku atspaidu iedzīvotājiem un uzņēmējiem

Anna Medne
Docētāja

Valdības iecere samazināt elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponentes (OIK) likmi par 60% un papildu materiālais atbalsts sociāli mazaizsargātākajām iedzīvotāju grupām sniegs lielāku atdevi iedzīvotājiem un uzņēmējiem, nekā sākotnēji plānotais pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samazinājums tikai fiziskajām personām, uzskata Biznesa augstskolas Turība docētāja finanšu un nodokļu jautājumos Anna Medne.

Viņa norāda - ja samazinātu tikai PVN likmi mājsaimniecībām, bet ne juridiskajām personām, tas radītu situāciju, kad uzņēmējiem pieaugtu pašizmaksa un līdz ar to cenas būtu vēl lielākas. Tāpat šāds risinājums atstātu būtisku ietekmi uz nesen pieņemto nākamā gada valsts budžetu, kam jau tā ir liela slodze un ārējie parādi, aizņēmumi.

Tāpēc elektroenerģijas OIK likmes samazinājums gan mājsaimniecībām, gan uzņēmumiem būtu sapratīgāks un efektīvāks risinājums, kā atbalstīt abas puses pie šāda tik strauja inflācijas kāpuma. Viņa atsaucas uz Latvijas Statistikas pārvaldes jaunākajiem datiem, kas parāda, ka 2021. gada novembrī patēriņa cenas, salīdzinot ar iepriekšējā gada novembri, ir pieaugušas par 7,5%. “Tas ir ļoti ievērojams kāpums, it sevišķi dramatisks pieaugums ir degvielas cenām, kas, izrēķinot vidēji svērto, kāpušas par vairāk kā 39%. Un šo dārdzību mēs visi izjūtam un redzam savos rēķinos,” skaidro A.Medne.

Viņa uzsver, ka, lai panāktu lielāku efektivitāti, vienlaicīgi ar OIK samazinājumu ir jāturpina sniegt papildu materiālais atbalsts sociāli mazaizsargātākajām iedzīvotāju grupām, piemēram, jau esošais pabalsts senioriem 20 eiro mēnesī, lai kompensētu augstās elektrības izmaksas. Tāpat ir jādomā arī par citām iedzīvotāju grupām, kurām visvairāk ir nepieciešams atbalsts, piemēram, daudzbērnu ģimenes, trūcīgās un maznodrošinātās personas un ģimenes. Taču šim risinājumam ir jābūt ilgtermiņa, nevis kā kampaņveidīgam pasākumam. Saņemot reālu naudu pabalsta veidā, mājsaimniecībām ir iespējas saplānot savu naudas plūsmu, jo ar šādu summu var rēķināties.

Tāpat nodokļu eksperte uzskata, ka šajā risinājuma komplektā ir jāskata arī dabasgāzes jautājums, jo arī gāzes cenas tiek solītas paaugstināt no 54 līdz 93%, kas ir ļoti liels cenu lēciens.

A.Medne norāda, ka vienlīdz ar elektroenerģijas un dabasgāzes cenu sadārdzinājumu iedzīvotājus un uzņēmumus būtiski ietekmē ar Covid-19 pandēmiju saistītie ierobežojumi. Uzņēmumi epidemioloģisko pasākumu dēļ nevar pilnvērtīgi strādāt un iedzīvotāji baidās pilnībā izmantot dažādus pakalpojumus, piemēram, sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumus. Tas būtiski ietekmē ekonomisko situāciju.

Ja Tev ir kādi jautājumi, tad raksti mums
Mēs ar Tevi sazināsimies tuvākajā laikā!
Paldies, Tavs pieteikums nosūtīts veiksmīgi!