Viedokļraksti

22.09.2021

Nav jānonāk slimībā – labāk rūpēties par veselību

Zane Rēvalde
Lektore

Mana darba diena sākas pirms pulksten 9, kad sāku strādāt. Bet ne vienmēr atrodos vienā vietā, jo darba specifika, vadot vairākas klīnikas, paredz, ka man ir jābraukā arī uz citām filiālēm, piemēram, uz Daugavpili. Bieži esmu uz „riteņiem”. Taču trešdienas ir visgarākās dienas, kad ceļos jau 4.30, jo esmu pasaulē lielākā starptautiskā biznesa tīklošanas organizācijā „BNI” biedre, kas paredzēta uzņēmējiem, kur veidot biznesu. Ja tikšanās ir klātienē, tad tas ir ļoti agrs rīts. Šajā dienās studentiem lasu lekcijas arī Turībā. Principā, darba diena beidzas ap 9.30. vakarā. Arī sestdienās mēdzu lasīt lekcijas.

Šāds grafiks ir intensīvs, tādēļ, lai veidotos balanss, rūpējos par sevi – gan iekšēji, gan ārēji. Apmeklēju dažādas skaistumkopšanas un ķermeni uzturošas procedūras. Kā arī, dodos 8 kilometrus garās pastaigās svaigā gaisā pāris reizes nedēļā.

Patīk ieviest inovācijas un būt pirmajiem

Vislielāko prieku darbā sagādā dažādu jaunu, svaigu ideju realizēšana. Patīk pulcēt sev apkārt un izveidot komandu no spēcīgiem cilvēkiem, darbiniekiem, ar viņiem strādāt un kopā sasniegt mērķus. Kā arī, palīdzēt viņiem personīgi un profesionāli izaugt. Bieži man ir arī tāds kā mentora darbs saviem darbiniekiem, motivēt, atbalstīt, dot idejas, kuras kopā varam realizēt. Lielākais pēdējā laika sasniegums ir izveidotais „Anti-Aging Institute”. Ideja radās maģistra darba ietvaros, kad es vēl studēju Turībā. Pēc Turības veselības aprūpes vadības programmas absolvēšanas es realizēju savu maģistra darbu. Faktiski, šobrīd manā maģistra darbā var arī ienākt fiziski. Tas ir milzīgs gandarījums, katru dienu „Anti-Aging Institute” pilnveidot un attīstīt konceptu, kā efektīvāk strādāt veselības aprūpes sistēmai. Caur šo institūtu mēs varam darbināt visu Veselības centru 4 un ar to saistītos uzņēmumus, respektīvi, visu infrastruktūru, ko esam uzbūvējuši 26 gadu laikā un iesaistīt maksimāli daudz Veselības centrā 4 strādājošos speciālistus. Patīk ieviest inovācijas, būt pirmajiem ar tehnoloģijām vai risinājumiem, kas nav pieejami Baltijas vai pat Eiropas mērogā.

Pēdējā laikā cilvēki skatās, kādu darba laiku viņiem piedāvā darba devējs

Mans lielākais izaicinājums darbā ir tieši darbs ar cilvēkiem, tādēļ, ka viņi ir ļoti dažādi. Un arī šajā Covid laikā, divu gadu garumā, cilvēki ir pamainījušies, kādi ir pārvērtējuši visu savu dzīvi un nolēmuši vairs nestrādāt veselības aprūpes sfērā, vai izvirzījuši kā prioritāti savu ģimeni vai sevi. Un tas ir interesanti – būt kopā un strādāt ar dažādiem cilvēkiem. Veselības aprūpes sistēmā parasti trūkst labu speciālistu, īpaši medicīnas māsas vai atbalsta personāla darbinieku. Reizēm, kā vadītāja, nedrīkstu būt pārāk prasīga, stingra, tieša vai skarba, jo mums ir jāstrādā ar maigākiem paņēmieniem, lai neaizvainotu vai nesadusmotu speciālistu, kurš ir vērtīgs un vajadzīgs organizācijā. Ir pat tādi speciālisti, kuri ir tikai daži Latvijā un mums viņi ir jānotur, jo pie neliela spiediena viņi var sajuties diskomfortabli un aiziet. Tādēļ ikdienā nākas daudz domāt pie tā, kā mēs varam izveidot abpusēji komfortablas attiecības, lai mēs kopīgi ejam uz vienu mērķi.

Cilvēkiem nav tik stingras morālās stājas, kā agrāk

Pēdējā laikā cilvēki skatās, kādu darba laiku viņiem piedāvā darba devējs. Cilvēki izvērtē, ka viņiem ir vajadzīgs laiks pašiem sev, sportiskām aktivitātēm, hobijiem, ģimenei, bērniem. Naudas faktors pārsvarā nav dominējošais un izšķirošais. Lai gan, arī citās situācijās, medicīnas māsas, kuras vienmēr ir trūkušas un šobrīd trūkst ļoti akūti, ir grūti nolikt atpakaļ pie algām, kuras bija pirms Covid laika, kad darba bija daudz vairāk. Darbiniekiem ir grūti saprast, ka krīze nebūs mūžīga un ir jāatgriežas realitātē. Normālos apstākļos bez Eiropas finansējuma ne valsts, ne privātajā sektorā, tik lielas algas nav iespējams maksāt.

Kopumā, ar vien mazāk ir tādu cilvēku, kuri grib daudz strādāt un ir lojāli vienam darba devējam, un ir motivēti. Nav tik noturīgi, ka, iesākot darīt vienu darbu, izdarītu to līdz galam. Šobrīd cilvēkus ir viegli aģitēt uz citiem darbiem. Cilvēkiem nav tik stingras morālās stājas, kā agrāk, nav tik liela motivācija veltīt sevi darbam, kā agrāk. Protams, tas ir arī diskutējams jautājums – cik daudz sevi ir jāvelta darbam. Es pati, piemēram, mīlu daudz strādāt un man ir cita motivācija darīt līdz galam.

Maģistra darba ideja realizējas, izveidojoties klīnikai

Strādāju kopš 16 gadu vecuma, līdz ar to, man ir liela praktiskā pieredze, ko esmu apguvusi darbā. Vienmēr esmu bijusi līdzās dažāda līmeņa vadītājiem, no kuriem daudz esmu mācījusies. Sāku no pašas apakšas. Atminos, kad iesākumā, pēc stundām, lai nopelnītu kabatas naudu, biju apguvusi nagu kopšanas speciālista amatu, bet vēlāk, paralēli savām studijām, vienmēr strādāju vadošos amatos. Vadītāja prakses man ir veidojusies pakāpeniski. Mana pirmā izglītība ir ārsts. Studijas maģistratūrā Turībā izlēmu uzsākt un sekmīgi arī pabeidzu, jo gribēju justies pilnvērtīga, lai ir pabeigta izglītība. Rezidentūrā negāju, jo vairāk patika tieši veselības aprūpes vadība, ko arī izmācījos Turībā.

Studiju laikā iepazinu savus kursabiedrus, ar kuriem mēs vēl joprojām uzturam ciešu saikni. Ar dažiem arī esam izveidojuši veiksmīgu sadarbību, konkrēti – esam sadarbības partneri darba jautājumā. Bet vislielākais ieguvums no studijām ir tas, ka es ļoti detalizēti izveidoju plānu „Anti-Aging Institute” izveidošanai. Tas bija mans maģistra darbs. Iespējams, tieši bez šīm studijām tas viss būtu noticis pavisam citādi. Pateicoties studijām, man bija iespēja izpētīt pasaules pieredzi, Latvijas pieredzi, salīdzināt to un smalki aprakstīt dažādus procesus, ko es vēlējos redzēt savā institūtā dažādos līmeņos. Man paveicās, ka savu maģistra darbu rakstīju praktisku, tā bija vislielākā pievienotā vērtība. Novēlu visiem studentiem atrast kaut ko tādu, ko pēc tam reāli praktiski var izmantot un realizēt dzīvē!

Visvairāk sāku izjust misijas apziņu, uzsākot studijas Turībā

Protams, ka man ir misijas apziņa. Pirmkārt, esmu patriote. Nevaru iedomāties, ka varētu strādāt citā valstī. Jā, es varētu stažēties vai iegūt izglītību, kas nav ilgstoši, vairāki gadi. Bet, kopumā, man ir patriotiskas jūtas pret Latviju. Vīrs man piedāvāja iespēju gadu dzīvot Amērikā, kur man viss būtu nodrošināts, bet es nevarēju atstāt savu darbu un mūsu Latviju. Izvēlējos turpināt strādāt savā nozarē un palikt Latvijā kopā ar bērniem. Misijas izjūtas pamatā ir patriotisms. Otrs – esmu ģimenes biznesā. Tā ir cita motivācija kaut ko darīt. Es šo biznesu uztveru pavisam citādāk, nekā darbinieki. Esmu saaugusi ar šo sfēru. Bieži strādāju ārpus darba laika, atņemot laiku ģimenei, hobijiem un sev. Bet tieši šī misijas apziņa ir tas, kas man neļauj apstāties. Un ģimenes biznesā, kur ir uzbūvēta Veselības centra 4 impērija, vīzija ir – uzlabot veselības aprūpi Latvijā, Baltijā un Austrumeiropā. Mums ir vīzija būt pirmajiem, ieviest jaunas tehnoloģijas, inovācijas. Celt veselības aprūpes latiņu, kas mums līdz šim ir labi izdevies.

Visvairāk sāku izjust misijas apziņu, uzsākot studijas Turībā, veselības aprūpes vadībā. Ar šo ideju par „Anti-Aging Institute” izveidošanu, kas ir pilnībā cits koncepts, kā mēs rūpējamie par cilvēku veselību. Sapratu, ka veselības nozarē mēs pārāk maz laika veltam profilaksei un prevencijai.

Esam pieraduši cīnīties ar sekām gan individuālā, gan valstiskā līmenī

Piemēram, ja kādā pozīcija akūti trūkst nauda, tā tiek uzreiz ieguldīta. Bet tā netiek ieguldīta ar ilgtermiņa attīstības vīziju vai profilaktiski. Principā, visur notiek tāda ugunsgrēka dzēšana. Arī, kad pajautā cilvēkam, kad viņš ir bijis pie veselības aprūpes speciālista vai ģimenes ārsta, atbild, ka nav jāiet, jo viss jau ir kārtībā. Bet veselības aprūpes speciālista nosaukumā jau ir kods – veselības aprūpe.
Iesaku cilvēkiem domāt un rūpēties par savu veselību preventīvi. Izmantot jaunākās tehnoloģijas, ģenētiskos testus, ar kuru palīdzību varam nedaudz prognozēt jau nākotni. Ir svarīgi iepazīt sevi – tas ir pirmais solis. Šādi cilvēks iepazīst savas vājās vietas, kas viņam regulāri ir jāpārbauda. Tādā veidā mēs daudz kvalitatīvāk varam rūpēties par savu veselību, savlaicīgi apmeklējot veselības aprūpes speciālistus.

Kopumā, veselīgs dzīves veids ir līdzsvars un harmonija visā, ko mēs darām. Viss, kas par daudz, tas par skādi. Nedrīkst aizmirst par sevi. Kad mēs būsim labi parūpējušies par sevi, varēsim parūpēties par pārējiem.

Nav jānonāk slimībā, labāk rūpēties par veselību

Nauda, ko mēs izdodam veselības aprūpei ir investīcija, bet nauda, ko mēs izdodam slimībai, ir tēriņi. Mana tēva, mana un mūsu ģimenes, komandas misija ir mainīt cilvēku domāšanu, ka ir vērts ieguldīt veselībā, prevencijā un profilaksē, lai mēs dzīvotu pēc iespējas kvalitatīvāku dzīvi. Milzīgs gandarījums, kad, aprunājoties ar cilvēku, sarunas beigās viņš ir sapratis, cik svarīgi ir savlaicīgi ieguldīt resursus un rūpēties par savu veselību. Patīkami redzēt, ka cilvēks pēc konsultācijas ir gatavs rūpēties par sevi vēl vairāk un domāt par to, kā noturēt savu veselību, nevis skriet tai pakaļ. Daudz skaidroju par to, kā savlaicīgi var izvairīties no saslimšanām – tā ir galvenā misija, ko es daru un es ticu, ka mums izdosies pievērst ar vien vairāk cilvēkus šādai domāšanai.

Pie mums nāk arvien vairāk veseli cilvēki ar mērķi – pārliecināties, ka viņi tiešām ir veseli un saprast, ko darīt turpmāk, lai nesaslimtu un dzīvot, justos un izskatītos vēl labāk. Palīdzam aizkavēt arī novecošanas procesus. Šādi domājot un rīkojoties mēs padarām visu sabiedrību veselīgāku, radam milzīgu pienesumu Latvijas un pasaules ekonomikai. Latvijā ir liela mirstība, jauni cilvēki maksā milzīgus nodokļus par senioriem, kuri nav spējīgi parūpēties par sevi. Mēs palīdzam cilvēkiem ilgāk būt darbspējīgā vecumā, faktiski, mēs palīdzam viņiem ilgāk būt produktīviem un rūpēties par sevi, maksājot nodokļus un dzīvot spēcīgu, veselīgu un skaistu dzīvi.

Vēlu visiem nenovērtēt savu veselību par zemu un sevi par augstu. Tādā ziņā, ka bieži domājam, ka vieni paši tiksim ar visu galā vai, domājot, ka esam veseli un nekas nekait, nekas nav vajadzīgs, varam aiziet par tālu, nodzenam sevi un tad atgūties jau ir daudz grūtāk. Vēlu visiem rūpēties par sevi un dzīvot skaistu, kvalitatīvu un ilgu mūžu!

Autore: "Anti-Aging Institute" vadītāja un Biznesa augstskolas Turība lektore Zane Rēvalde.

Ja Tev ir kādi jautājumi, tad raksti mums
Mēs ar Tevi sazināsimies tuvākajā laikā!
Paldies, Tavs pieteikums nosūtīts veiksmīgi!