Jaunumi

17.07.2024

Cīņa par klimata pārmaiņu mazināšanu ne tikai “uz papīra”

Sadarbības projekti ir lieliska iespēja augstskolām un citām organizācijām attīstīt jaunus mācību materiālus un rīkus, uzlabot savas mācību programmas un veidus kā mēs mācām savus studentus. Bet svarīgākais – projekti dod iespējas cīnīties par sev aktuāliem jautājumiem, meklēt risinājumus dažādām problēmām un attīstīt to, par ko tiešām “deg acis”.

Reizēm projekti, ko realizē augstskolas, var šķist sarežģīti un nesaproti, tā varētu nodomāt arī par ERASMUS+ sadarbības projektu ar nosaukum “Sinerģija starp izglītības, zinātnes, vadības un industrijas komponentēm klimata pārmaiņu vadībā”. Tomēr šī projekta ideja ir pavisam vienkārša – palīdzēt studentiem Ukrainā un Gruzijā mācīt kā mazināt klimata pārmaiņas un kas ir ilgtspēja. Šī projekta ietvaros 13 augstskolas no Vācijas, Latvijas, Lietuvas, Itālijas, Gruzijas un Ukrainas sadarbojās, lai izveidotu modernu un mūsdienu prasībām atbilstošu mācību programmu par klimat pārmaiņu mazināšanu un palīdzētu to ieviest dažādās augstskolās Ukrainā un Gruzijā.

Lai gan Eiropas valstīs cīņa pret klimata pārmaiņām nav nekas jauns un gandrīz katras studiju programmas students savā studiju laikā apgūst zināšanas par klimata pārmaiņām un ilgtspēju, projekta partnervalstīs – Gruzijā un Ukrainā – šī tēma nebūt netiek iekļauta ikkatrā mācību programmā. Tieši tādēļ augstskolas no Latvijas, Vācijas, Lietuvas un Itālijas dalījās pieredzē un atbalstīja Ukrainas un Gruzijas augstskolas, lai tās varētu izstrādāt klimata pārmaiņu mazināšanas mācību moduļus un ieviestu tos savās studiju programmās.

Projekta ietvaros ir izstrādāti jauni klimata pārmaiņu mazināšanas un ilgtspējas kursa, kā arī uzlabotas esošās studiju programmas. Piemēram, ir tapusi programma “Stratēģiskā klimata vadība”, savukārt jau esošajās programmās ir uzlaboti kursi un klimata pārmaiņu mazināšanas tēma ir iekļauta tādos kursos kā “Vides drošība lauksaimniecībā”, Enerģijas resursi”, “Klimata vadība”, “Klimatam draudzīga uzņēmējdarbība”, “Ilgtspējīgs mārketings” un daudzos citos.

Jaunās programmas un kursi ir ieviesti 6 Gruzijas un Ukrainas augstskolās: KROK Universitātē (Ukraina), Harkovas Nacionālajā automobiļu un infrastruktūras Universitātē (Ukraina), Ļvovas Politehniskajā Nacionālajā Universitātē (Ukraina), Akaki Tsereteli Kutaisi Valsts Universitātē (Gruzija), Batumi Shota Rustaveli Valsts Universitātē (Gruzija) un Rietum Ukrainas Nacionālajā Universitātē (Ukraina).

Augstskolas arī veidoja savā paspārnē klimata menedžmenta centrus. Šajos centros augstskolu pasniedzēji organizēja dažādas apmācības, lokālas iniciatīvas, talkas, diskusiju vakarus un līdzīgas aktivitātes. Projekts tika realizēts neskatoties uz sarežģīto situāciju Ukrainā, kur notiek aktīva karadarbība.

Arī Biznesa augstskola Turība kā viens no projekta partneriem sniedza ieguldījumu šī projekta realizācijā. Mūsu pasniedzēji gan atbalstīja Ukrainas un Gruzijas kolēģus jauno studiju programmu un moduļu izstrādē, gan organizēja apmācības šeit Latvijā gan studentiem, gan pasniedzējiem.

No 2024.gada 4.marta Biznesa augstskolā Turība uz 2 nedēļām ieradās 21 students no Gruzijas un Ukrainas augstskolām, lai mācītos par ilgtspēju un īpaši – par ilgtspējīgu uzņēmējdarbību. Studiju mobilitātes ietvaros studenti piedalījās lekcijās, praktiskajās nodarbībās un mācību vizītēs. Studenti pārstāvēja dažādas nozares – sākot no ekoloģijas studijām, līdz pat pedagoģijai un inženierzinātnēm. Tomēr neatkarīgi no nozares ilgtspējas tēma šobrīd ir jebkuras studiju programmas stūrakmens. Un Biznesa augstskola Turība, kas fokusējas tieši uz biznesa izglītību, studentiem sniedza ieskatu par ilgtspējīgas uzņēmējdarbības attīstīšanu un veidošanu.

Pēc šīm divu nedēļu mācībām studenti ļoti pozitīvi novērtēja šeit Turībā pavadīto laiku. Daudzi studenti bija apņēmības pilni savas zināšanas aizvest uz “mājas augstskolām” un ar tām aktīvi dalīties ar saviem kursabiedriem un pasniedzējiem.

Mūs, Turības komandu, savukārt, ļoti iedvesmoja Ukrainas studenti. Lai gan viņu valstī šobrīd norisinās karš, viņi bija ieinteresēti mācīties, gūt jaunas zināšanas, lai tās izmantotu savā zemē un tās nākotni būvēt uz ilgtspējas pamatiem.

Daži studenti, kas viesojās Latvijā, jau aktīvi darbojas Klimata pārmaiņu mazināšanas centros, kas tika izveidoti viņu augstskolās šī projekta ietvaros. Viņi dalījās savā pieredzē un jau paveiktajā klimata pārmaiņu mazināšanas jomā. Studenti kopā ar pasniedzējiem regulāri veido dažādas izglītojošas lekcijas un pasākumus, rīko talkas un citas vides aizsardzības aktivitātes. No šiem studentiem var smelties iedvesmu, ka rūpēties par savu vidi un dzīvot ilgtspējīgi var ikviens, pat ļoti sarežģītos apstākļos. Tas liecina, ka ilgtspēja šiem jauniešiem nav tikai “uz papīra”, bet tā ir viņu pārliecība un dzīvesveids!

Vairāk par projektu var uzzināt šeit.
Projektu līdzfinansē Eiropas Savienības ERASMUS+ programma. Projekta numurs: 619119-EPP-1-2020-1-NL-EPPKA2-CBHE-JP

Ja Tev ir kādi jautājumi, tad raksti mums
Mēs ar Tevi sazināsimies tuvākajā laikā!
Paldies, Tavs pieteikums nosūtīts veiksmīgi!