Jaunumi

02.06.2024

Jānis Irbe – starp automašīnām un datoriem

Absolvējis Biznesa augstskolas Turība bakalaura programmu “Datorsistēmas” un, turpinot darboties IT jomā, vienlaikus iesaistās arī transporta nozarē. Kāda ietekme IT jomā ir mākslīgajam intelektam, kāda IT nozare būs pēc 10 gadiem un kur viņš redz nākotnē pats sevi? Uz šiem un citiem jautājumiem atbild Turības absolvents Jānis Irbe.

Kādēļ izvēlējāties studēt saistībā par informācijas tehnoloģijas (IT)?

Iespējas un atalgojums. Strādāt man nepatīk, bet, ja jāstrādā, tad vismaz tādu darbu, kur griestu nav. Turklāt datori un tehnoloģijas paver plašu iespēju horizontu.

Ar ko Jūs nodarbojaties pēc studiju beigšanas? Kāda ir Jūsu darba ikdiena?

Jau pēc studiju otrā kursa man bija tā iespēja pievienoties “Accenture Baltics” komandai un turpināt pilnveidoties - uzkrāt pieredzi tur, paralēli studējot. Šobrīd joprojām dienas pavadu savā pamatdarbā, sajūdzot dažādas sistēmas kopā, lai dati tiktu transportēti savā starpā, un attiecīgi būtu iespējams programmām veikt funkcijas, ko ieplānojuši pasūtītāji.
Paralēli tam visam, pa vakariem un naktīm nodarbojos ar savu side-hustle (blakus nodarbošanos), kas pamatā ir transporta nozare, kur tiek ieguldītas manas iepriekšējās zināšanas ar mērķi to visu procesu automatizēt, kur noderēs manas IT zināšanas un pieredze.

Kas Jūs aizrauj šajā jomā?

Es saprotu, ka jautājumā ar vārdu “joma” tiek domāts IT, tomēr ļaujiet man nedaudz to visu paplašināt uz vārdu “tehnoloģijas”. Ja runājam par tehnoloģijām un to, kas mani tajās aizrauj, tad pirmais, kas nāk galvā, ir loģika un noteiktība. Ir skaidri zināms, kāds signāls vai kāds ziņojums no kurienes un uz kurieni jāsūta, lai funkcija strādātu, kurā vadā jābūt kādam spriegumam/signālam, lai ierīce darbotos.

Cik liela ietekme Jūsu jomā ir mākslīgajam intelektam?

Mana konkrētā pieredze rāda, ka bezmaksas ChatGPT ir fantastiska iespēja, kur meklēt padomus un variantus. Neviens absolvents, pabeidzot jebkuru universitāti, nav tik ļoti spējīgs savā industrijā, ka spēj dzīvot vai strādāt bez palīdzības. ChatGPT ļoti prasmīgi spēj aizstāt google search ar diezgan precīzām atbildēm uz konkrētiem jautājumiem. Tomēr, tas nevar izdarīt darbu no A līdz Z cilvēka vietā, vismaz ne bezmaksas versija. Joprojām ir vajadzīgs kāds, kas sapratīs klienta vēlmes, nosacījumus un spēs izveidot risinājumu atbilstoši tam, nemaz nerunājot par kļūmju fiksēšanu, saprašanu, atrašanu un novēršanu.
Mākslīgais intelekts jeb iepriekšminētais ChatGPT ir lielisks instruments, kā ģenerēt idejas sava biznesa vai industrijas reklamēšanai. Šobrīd ļoti populāra ir TikTok platforma. Vidējais uzņēmējs neizceļas ar ļoti lielu spēju veidot interesantas un atraktīvas reklāmas, tad nu šīs idejas ir iespējams uzģenerēt ar mākslīgā intelekta palīdzību. Jā, joprojām viss būs jādara pašam, bez šaubām, bet ideja jau ir solīds pamats, lai sāktu darboties. Atkal jāakcentē, ka mākslīgais intelekts neizdarīs visu pats no sevis. Ir nepieciešams kāds, kas ar to noņemsies, ieliks savas stundas, darbu un pacietību, lai tiktu pie vēlamā rezultāta. MI nav maģiskā tabletīte, kas atrisinās visas mūsu problēmas.

IT nozares lielākie izaicinājumi ir…?

BarrierOfEntry jeb iekļūt IT nozarē nav sarežģīti, bet noturēties ir pietiekami liels uzdevums. Atrast savu nišu un specifiku, tad to apgūt, rast atbildes uz specifiskiem jautājumiem caur dažādām metodēm, augt kā profesionālim. IT industrija nemitīgi attīstās un nemitīgi pieprasa jaunus speciālistus, tomēr pieprasījums ir pēc augstas raudzes indivīdiem, kas darba laikā strādā un brīvajā laikā mācās, lai no rīta varētu strādāt atkal. Tas būs izaicinājums cilvēkam, kam patīk vakarus pavadīt ar ģimeni vai hobijiem, noturēt sevi līmenī. Un šeit, manuprāt, ir nepieciešama spēcīga komunikācija starp darba devēju un ņēmēju, lai darba ņēmējs efektīvi spētu izmantot savu laiku un pilnveidot savas zināšanas vajadzīgajā jomā, jo noskriet no profesionālās takas ir ārkārtīgi viegli ņemot vērā plašās iespējas.

Kur Jūs redzat IT nozari pēc 10 gadiem?

IT jau šobrīd ir cilvēces neatņemama sastāvdaļa un katra mūsu individuālā ikdiena, gluži tāpat kā transports, enerģija un zemkopība. Viens ir skaidrs - tehnoloģijas nekur nepazudīs. Tās sevi šobrīd ir pierādījušas tik efektīvi, ka tiek ieguldīti milzu līdzekļi, lai šī joma attīstītos. Manuprāt, mums katram būtu jau jāsāk piedomāt par tehnoloģiju ietekmi, cenu un pienesumu. Es nerunāju par monetārajām vērtībām, bet vairāk par ētiskajām vērtībām. Par “zaļajām” automašīnām, kuru rūdas rok Āfrikas bērni. Par mūsu datiem, kas tiek tirgoti lielos apjomos, tādējādi ļaudis, kam ir iespējas, kontakti un zināšanas, spēj manipulēt dažādās jomās. Par to, kā algoritmi un nauda nosaka, ko mēs redzam savos sociālajos tīklos, kur problēma nav tajā, ko mēs redzam, bet gan tajā, ka nav paskaidrots, ka mūsu saskarsme ar saturu ir mākslīgi veidota nevis dabīga, kā lietotājam patiktu domāt. Pašbraucošās (autonomās) automašīnas, kurš ir atbildīgs vai vainīgs, kad autopilots avarē? Nākotnes ētiskie jautājumi par mikroshēmu un procesoru implantēšanu organismos, ko tie spēs, kas tos kontrolēs un vai tas vispār ir nepieciešams. Es domāju, ka jau ir daudz jautājumu par to, kā cilvēcei sadzīvot ar tehnoloģijām, un, laikam ejot, šo jautājumu paliks arvien vairāk. Mums ir jādomā un jāspēj vienoties savā starpā, lai tehnoloģijas būtu cilvēces ieguvums, nevis ierocis.

Kur redzat sevi pēc 10 gadiem?

Sevi pēc 10 gadiem joprojām redzu starp automašīnām un datoriem. Tomēr esmu apņēmības pilns to visu pacelt tādā līmenī, lai mana darbība nestu labklājību un gandarījumu gan pašam, gan apkārtējiem. Jo, ja nav ar ko dalīties savos priekos un veiksmēs, vai tad var uzskatīt, ka esi kaut ko sasniedzis?

Kas ir Jūsu mīļākā vieta uz zemes? Kādēļ?

Darbnīca, bet, atklāti sakot, fiziskajai vietai nav nozīmes. Jebkura lokācija ir vismīļākā, kurā tiek piedzīvots tas fantastiskais mirklis, kad tev kaut kas izdodas. Tas gandarījums, ka tev ir izdevies pašam, un dzelzs gabalam nav izdevies būt viltīgākam par tevi. Tas mentālais stāvoklis ir kaut kas neaprakstāms, un tā arī ir mana mīļākā vieta uz zemes.

Kas ir Jūsu dzinējspēks?

Apziņa un ideoloģija, ka tikai pats valdu pār savu dzīvi. Ja kaut kas ir viegli un vienkārši, tad tam nav vērtības, un viss, kas ir un būs vērtīgs, par to būs jāpacīnās un jāieliek darbs. Ja es ko vēlos, tad tikai es pats varu to sasniegt. Protams, atbalsts ir vajadzīgs, bet ellei cauri jāiziet būs pašam. Un, ja es reiz esmu izvēlējies nekā nedarīšanas ceļu, tad man absolūti nav tiesību vainot nevienu citu, izņemot sevi pašu. Te, protams, jāņem vērā, ka ir apstākļi un situācijas, kuras tu nevari ietekmēt, bet galvenais, lai dienas beigās pats sev vari uzsist uz pleca un teikt, ka izdarīji visu, kas ir tavos spēkos, jo katram no mums spēki atšķiras, un tas ir normāli.

Mēs izmantojam sīkdatnes, lai sniegtu Jums vislabāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Nospiežot “Piekrītu” vai turpinot pārlūka sesiju, Jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes. Jūs varat atcelt savu piekrišanu jebkurā laikā, mainot pārlūka iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Sīkdatņu izmantošanas kārtība.

Piekrītu
Ja Tev ir kādi jautājumi, tad raksti mums
Mēs ar Tevi sazināsimies tuvākajā laikā!
Paldies, Tavs pieteikums nosūtīts veiksmīgi!