Jaunumi

20.12.2022

Organizācijas drošība un investīcijas drošībā – viena no top prioritātēm jebkuram uzņēmumam mūsdienās

Uģis Začs, SIA StrongPoint Klientu servisa vadītājs, Biznesa augstskolas Turība lektors.

Pēdējā laika globālie satricinājumi arvien vairāk cilvēkiem liek domāt ne tikai par valsts militāro drošību, bet arī par iekšējo drošību, par dažādiem drošības riskiem valsts iekšienē. Ilgus gadus darbojoties drošības nozarē, nepamet sajūta, ka drošība tiek mazliet nostumta malā un ir “pabērna” lomā. Nav izteikti redzams, ka iekšējās drošības stiprināšana būtu valsts prioritāte. Regulāri masu medijos var sastapties ar informāciju, ka ar drošību saistītā valsts struktūrās iztrūkst dažādu līmeņu un profesiju darbinieku, novecojušas un nolietotas darba vietas, nav pietiekama digitalizācija un tā joprojām.

Drošības speciālists vairs nav tikai cilvēks pie ieejas durvīm

Pozitīvākas tendences ir vērojamas privātajā sektorā. Uzņēmumi arvien vairāk sāk pievērst uzmanību un interesēties, kā sargāt sava uzņēmuma īpašumu un darbiniekus izmantojot dažādus modernus un efektīvus drošības tehniskos risinājumus. Papildu tam uzņēmēji aizvien vairāk apzinās, ka apsargs vai drošībnieks vairs nav tikai persona, kas atrodas pie ieejas durvīm un kontrolē cilvēku plūsmu, kā arī izsniedz atslēgas. Objekti tiek aprīkoti ar dažādām sarežģītam drošības sistēmām, kuru efektīvai administrēšanai un izmantošanai ir jābūt gan zināšanām, gan izpratnei ar drošību saistītajos jautājumos. Šobrīd pieaug prasības pret drošības speciālistiem, kas padara šo profesiju daudz prestižāku un atalgojumu nozarē konkurētspējīgāku.


Pārmaiņas drošības nozarē ir sākušās

Arī pašā drošības nozarē Latvijā, ar jaunu drošības speciālistu ienākšanu, ir uzsākušās pārmaiņas un attīstība. Pārmaiņas ir redzamas gan ar pieaugošo interesi par drošības speciālista profesiju, gan ar to, ka aizvien vairāk tiek organizēti dažādi ar drošību saistīti semināri, konferences, pasākumi un projekti. Tai pat laikā interesanti ir tas, ka vēl joprojām, uzņēmumos, kas sniedz drošības pakalpojumus, kā arī uzņēmumu drošības nodaļu vadošos amatos ir vecākas paaudzes cilvēki, kuri strādā pēc vecākām metodēm un ar iepriekšējo zināšanu bāzi, lai gan šī brīža situācija prasa jaunus speciālistus ar modernu izpratni un zināšanām drošības nozarē. Aizvien vairāk ir novērojams, ka uzņēmumi meklējot drošības nodaļu vadītājus, organizē atklātus konkursus, nevis piesaista konkrētus zināmus cilvēkus, tādā veidā ir iespēja atlasīt daudz kvalificētāku, motivētāku un zinošāku darbinieku. Uzņēmumiem ir nepieciešami speciālisti ar labu izglītību, ar izpratni par drošības jautājumiem kā arī ar augstām vadības, organizatoriskām un komunikācijas spējām. Speciālisti, kuri spēj komunicēt ne tikai dzimtā valodā, bet arī citās valodās. Šādiem specialistiem ir ļoti svarīgi spēt domāt kritiski, apzināt riskus, pārzināt aktuālos drošības risinājumus, lai nevis cīnītos ar sekām bet veiktu preventīvus darbus, lai drošības riski neiestātos un netiktu apdraudēta uzņēmuma darbība un cilvēku dzīvība un veselība. Neatņemama šī brīža drošības speciālista ikdienas sastāvdaļa ir komunikācija. Komunikācijas gan ar visa uzņēmuma darbiniekiem, lai spētu izskaidrot un pamatot drošības prasības uzņēmumā, gan ar ārējiem sadarbības partneriem, lai veiksmīgi veidotu sadarbību un paaugstinātu uzņēmuma drošības līmeni.

Vieni un tie paši drošības jomas izaicinājumi arī citās valstīs

Biznesa augstskola Turība ir iesaistījusies ERASMUS+ sadarbības projektā, kura ietvaros tika organizētas apaļā galda diskusijas 6 valstīs – Latvijā, Lietuvā, Somijā, Norvēģijā, Spānijā un Nīderlandē. Šo pasākumu mērķis bija noskaidrot no nozares profesionāļiem un drošības uzņēmumu vadītājiem viņu viedokli – kādas prasme trūkst jaunajiem drošības speciālistiem, kādas problēmas nozarē pastāv un kāda ir drošības jomas nākotne. Interesanti ir tas, ka neskatoties uz katras valsts atšķirīgo ģeogrāfisko novietojumu, ekonomiskās attīstības līmeni, dažādo politiku drošības jomā – visu valstu ekspertu secinājumi bija ļoti līdzīgi. Tātad, šeit mēs varam runāt, ka drošības nozares problēmas un risināmie jautājumi ir ļoti līdzīgi visā Eiropā – gan ziemeļos, gan Eiropas austrumu daļā, gan Eiropas dienvidos.

Visi speciālisti uzver to, ka drošības speciālistam ir jāmāca domāt plašām un redzēt lietas kontekstā – svarīgi ir izprast organizācijas stratēģijas, domāt stratēģiski, sniegt jaunajiem speciālistiem prasmes vadībā, menedžmentā, uzlabot arī komunikācijas un tā saucamās starpnozaru prasmes. Daudzi nozares izaicinājumi jau šobrīd un arī nākotnē saistītie tieši ar digitalizāciju, mākslīgo intelektu un tehnoloģijām. Ir kritiski svarīgi sniegt drošības specialistiem zināšanas par IT jomu, kiberdrošību un tehnoloģiskajiem risinājumiem.

Detalizētāka informācija par prasmēm un nozare nākotnes perspektīvām ir apkopota ziņojumā, kas ir atrodams šeit.

Ja Tev ir kādi jautājumi, tad raksti mums
Mēs ar Tevi sazināsimies tuvākajā laikā!
Paldies, Tavs pieteikums nosūtīts veiksmīgi!