Jaunumi
Pētījums: digitālo rīku izveidē nepieciešams vairāk iesaistīt cilvēkus ar īpašām vajadzībām
Cilvēku ar īpašām vajadzībām biežāka iesaiste dažādu digitālo rīku, piemēram, mājaslapu un mobilo aplikāciju, izstrādē un testēšanā var palīdzēt padarīt šos produktus iekļaujošākus un pieejamus lielākai lietotāju grupai, gandrīz puse aptaujāto 44% līdz šim nekad nebija dzirdējuši par terminu "lietotāju testēšana" jeb lietotāja vajadzību apjaušana, savukārt 42% no tiem, kas bija informēti, nekad tādā nebija piedalījušies, tā secināts Biznesa augstskolas Turība ERASMUS+ projekta INTUX ietvaros veiktajā starptautiskajā pētījumā.
Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācija SUSTENTO valdes priekšsēdētāja Gunta Anča: ”Cilvēku ar invaliditāti kustības moto ir: neko par mums bez mums! Lai arī cik lielisks profesionālis nebūtu mobilās aplikācijas izstrādātājs, viņš nevar pārzināt dažādu lietotāju specifiskās vajadzības, īpaši, ja runājam par cilvēkiem ar invaliditāti vajadzībām, kuras ir tik ļoti dažādas! Pētījuma rezultāti uzskatāmi apliecina – cilvēki ar invaliditāti ir neizmantots resurss, un tas ir labs sākums, lai dažādu digitālo rīku izstrādātāji apzinātu visu lietotāju vajadzības, neatstājot aiz durvīm nevienu.”
Pētījumā gaitā tika aptaujāti 250 cilvēki ar īpašām vajadzībām no Latvijas, Spānijas, Zviedrijas un Slovēnijas, lai noskaidrotu, vai, veidojot mājaslapas un mobilās aplikācijas, tiek ietverta pieejamība cilvēki ar īpašām vajadzībām un vai šī iedzīvotāju grupa vispār tiek iesaistīta digitālo rīku izveides procesā, lai tos padarītu pieejamus un lietojamus ikvienam. Aptaujā tika noskaidrots, kāda ir lietotāja pieredze un konkrētā lietotāja vajadzības, lai pilnvērtīgi lietotu mājaslapu vai lietotni, piemēram, burtu izmēri, krāsu gammas atšķirība, teksta struktūras līdzinājums un citi parametri.
Lietotāju pieredze ir sajūtas, ko pats lietotājs pieredz, lietojot produktu, aplikāciju, sistēmu vai pakalpojumu, kas šajā pētījumā pildīja svarīgu lomu, jo bija nepieciešams noskaidrot, kāda ir cilvēki ar īpašām vajadzībām kā lietotāju pieredze, ņemot vērā viņu konkrētās vajadzības, dodot iespēju izmantot palīgrīkus un opcijas, kas palīdz vieglāk uztvert informāciju.
Aptaujas rezultāti norāda, ka daudzi dalībnieki neizmanto palīgrīkus. Tas uzsver nepieciešamību lietotāju pieredzes profesionāļiem un produktu izstrādātājiem, izstrādājot un testējot produktus un pakalpojumus, ņemt vērā plašākas pieejamības vajadzības. Ņemot vērā to lietotāju vajadzības, kuri, iespējams, nepaļaujas uz palīgrīkiem, dizaineri var izveidot iekļaujošākus un pieejamākus produktus, kas sniedz labumu lielākai lietotāju grupai.
Iegūtie dati liecina, ka dalības biežums lietotāju testēšanā ir svarīgs faktors, lai nodrošinātu, ka produkti un pakalpojumi tiek regulāri pārskatīti un uzlaboti, lai tie atbilstu lietotāju vajadzībām. Kopumā rezultāti liecina par nepieciešamību pēc lielākas informētības un apmācības par lietotāju testēšanu, iesaistot cilvēki ar īpašām vajadzībām. Palielinot piekļuvi un dalību lietotāju testēšanā un uzlabojot testēšanas vides pieejamību, organizatori var iegūt daudzveidīgākus un reprezentatīvākus datus. Tas savukārt var radīt pieejamākus un iekļaujošākus produktus un pakalpojumus visiem lietotājiem.
Balstoties uz šī pētījuma un veikto fokusgrupu aptauju rezultātiem, projektā iesaistītās augstskolas kopā ar nevalstiskajām organizācijām šoruden izstrādās rokasgrāmatu pedagogiem un apmācību moduļus par lietotāja pieredzes dizaina veidošanu, kas palīdzēs topošajiem IT studentiem apgūt nepieciešamās zināšanas un prasmes, lai varētu nākotnē veidot gan mājaslapas, gan lietotnes, kas būs piemērotas un ērtas lietošanā cilvēki ar īpašām vajadzībām. Piemērotu un pielāgotu aplikāciju, lietotņu un mājaslapu izveide ir veids kā palīdzēt cilvēki ar īpašām vajadzībām iekļauties darba tirgū un veikt konkrētas darbības patstāvīgi – izprast tekstu, tā nozīmi un atvieglināt informācijas uztveri.
INTUX projekta akadēmiskais vadītājs Jānis Pekša: "Projekts ļauj atvērt plašāku vīziju uz darba spēka trūkumu informācijas tehnoloģijas nozarē kopumā, radot jaunas iespējas, kas spētu aizpildīt nepieciešamās vakances ne tikai Latvijā, bet arī pasaules mērogā."
Šī aktivitāte tiek īstenota ERASMUS+ sadarbības partnerības projekta INTUX ietvaros. Projekta vadošais partneris ir Biznesa augstskola Turība un tās sadarbības partneri - Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācija SUSTENTO, Mariboro Universitāte Slovēnijā un Slovēnijas Invaliditātes organizāciju nacionālā padome, Madrides politehniskā Universitāte un Seviļas autisma asociācija Spānijā, Starptautiskās pieejamības profesionāļu asociācijas līdzdibinātāji Funka Nu AB Zviedrijā.