Jaunumi
Podkāstā “Eksperts tuvplānā”: uzņēmējas atklāti par būšanu sievietei biznesā
Biznesa augstskolas Turība Biznesa inkubatora podkāsta “Eksperts tuvplānā” trešajā epizodē “Sieviete biznesā” viesojās divas veiksmīgas uzņēmējas - Silva Jeromanova-Maura, SIA “Silja” vadītāja un biedrības “Biznesa vēstniecība” vēstnese, un Aiga Baikova, “Ai Production Latvia” dibinātāja un valdes locekle. Abas dalījās ar saviem stāstiem par uzņēmējdarbības uzsākšanu un izaicinājumiem biznesā.
Veiksmes atslēga
Silva atklāja, ka deviņdesmitajos gados dibināja savu lauksaimniecības un dārzkopības uzņēmumu, jo vēlējās būt neatkarīga, finansiāli nodrošināta un pati sev priekšniece, savukārt Aiga pirms dažiem gadiem nebija apmierināta ar vadības vienaldzību pret jaunu ideju īstenošanu video pakalpojumu lauciņā un vēlējās darīt labāk. Abas atzina, ka ir iespējams laika gaitā kļūt par labu uzņēmēju, taču daži vienkārši piedzimst ar tā saucamo “uzņēmēja gēnu”. Lai gan ir svarīgs arī talants, lielākos panākumus nes tieši ilgstošs un smags darbs pie tā, ko esi izveidojis. “Labs uzņēmums nav veiksmes stāsts. Tā ir virzīšanās no neveiksmes uz neveiksmi, nezaudējot optimismu. Tu nedrīksti salūzt pēc katras likstas - atliek vien visam pieiet ar humoru un pozitīvismu, jo uzņēmuma vadītāja uzdevums ir no rīta līdz vakaram risināt problēmas,” tā Silva. Aiga norādīja uz to, ka veiksmīgs uzņēmējs ir tāds, kurš dzīvo harmonijā un neizdeg: “Tagad par veiksmes atslēgu uzskata balansu, jo ir ļoti forši būt uzņēmējam, taču tas neatņem visas pārējās tavas lomas. Tev ir jābūt sievai, mammai, labi jāizskatās, jāmāk gatavot ēst, kaut kad jāpavada laiks ar draugiem un jāaizbrauc ceļojumā, jāaiziet uz kino, teātri, operu un vēl jāpaspēj veltīt laiku sev. Jā, pašlaik lielākais manas dzīves segments ir tieši uzņēmējdarbība, bet arī es vēlos attiecības un ģimeni.”
Jo augstāk esi, jo vientuļāks kļūsti
Jautājot par dzimumu vienlīdzību, abas atzina, ka nejūtas diskriminētas, un pat reizēm savu sievišķību uzskata par priekšrocību. Silva pastāstīja, ka savulaik sastapusies ar skepsi par savu piemērotību darbam skolotājas un psihologa izglītības dēļ, savukārt Aigai bijušas problēmas tikt uztvertai nopietni, jo viņa izskatās jauna, kaut arī savā nozarē strādā jau apmēram desmit gadus. Viņas uzsvēra, ka labam uzņēmējam ir jāpatīk tam, ko tu dari. “Tu vari būt patiesi laimīgs un veiksmīgs tikai tad, kad dari to, kas tev no sirds patīk. Man dzīve rādījusi to, ka nekas nesanāks, ja ej uz darbu ar piespiešanos. Jāmīl tas, ko tu dari, un tikai tad būs laime un veiksme. Iesaku katru dienu izdzīvot pilnvērtīgi, jo mēs jau nezinām, kad tā beigsies. Ir iespējams kontrolēt naudas daudzumu savā kontā, taču ne to, cik dienu vēl atlicis. Protams, arī esot vadošā amatā, tu jūties vientuļāks, kā citi, jo ne visi saprot tavas problēmas kā vadītājam,” uzskata Jeromanova-Maura. Līdzīgi domā arī Baikova: “Reizēm tiešām ir nepieciešams, lai zvaigznes sastājas savās vietās un viss notiek, taču uzņēmējdarbībā nenoliedzami ir smagi jāstrādā. Ļoti labi saprotu to, ko Silva teica - jo augstāk esi, jo vientuļāks tu paliec. Arī es esmu to izjutusi. Kad mani vienaudži gāja ballēties un tikās ar draugiem, man tam nebija laika, jo sastapos ar pilnīgi citām problēmām kā uzņēmēja. Man nākas ļoti izvērtēt, kad un ar ko pavadu laiku, jo man tā nav daudz.”
Atšķirība starp sievietēm un vīriešiem
“Kā atšķiras vīrieši un sievietes uzņēmējdarbībā un karjerā kopumā? Sieviete nevar līdz 40 vai 50 gadiem būvēt karjeru un tikai tad pēkšņi izlemt precēties un laist pasaulē bērnus. Sieviešu bioloģiskais pulkstenis darbojas tā, ka esam auglīgas tikai līdz zināmam vecumam. Tajā pašā laikā vīrietis arī 50 gados var kļūt par tēvu. Tā arī ir vienīgā atšķirība. Sievietēm biznesā nākas ļoti menedžēt savu laiku - būt gan mātēm, gan sievām, dāmām un uzņēmējām. Lai viss notiktu, ir jāprot labi balansēt,” saka Silva. Viņa kā divu dēlu mamma secinājusi, ka svarīgi ir komunicēt ar bērniem nevis kvantitatīvi, bet kvalitatīvi: “Jā, tā tiešām ir, ka 10 minūtes nedalītas uzmanības ir labākas par it kā kopā pavadītu dienu mājās, kad nemaz īsti nav laika pievērsties mazajiem. Tas nenozīmē, ka tas strādās visiem, bet tas strādāja man.”
Tikai uzdrīkstēties
Silva aicina jebkuru neatkarīgi no dzimuma un vecuma neatteikties no uzņēmuma dibināšanas, jo tagad to darīt ir vieglāk, kā kādreiz, kaut vai Biznesa inkubatora, startapu atbalsta un dažādu finansējumu iespēju saņemšanas dēļ. Aiga piebilda, ka viņai ļoti palīdzējis tas, ka jau iepriekš bija strādājusi nozarē, kurā dibināja savu uzņēmumu: “Ļoti daudz ko iemācījos un redzēju – gan plusus, gan mīnusus. Iesaku sākumā gūt pieredzi tādā uzņēmumā, kādu tu vēlētos vadīt. Tāpat uzreiz pie uzņēmuma dibināšanas iesaku meklēt labu komandu. Tev var būt vislielākās ambīcijas un visdegošākās acis, bet viens cilvēks var izdarīt tikai tik daudz, cik var. Savukārt komanda vairākkārt pareizina vadītāja spēju rīkoties. Meklē līdzīgi vai tieši pretēji domājošus cilvēkus, bet atceries, ka vissvarīgākais ir kopā justies stipriem. Tad vairs nebūs robežu. Komanda biznesā ir pats svarīgākais. Pat, ja līderis nav izcils, fantastiska komanda ir milzīgs spēks.”