Jaunumi

15.02.2022

Turības Biznesa inkubatora podkāsta “Eksperts tuvplānā” otrā epizode - “Kādām prasmēm jāpiemīt nākotnes darbiniekam?”

Turības Biznesa inkubatora podkāsta “Eksperts tuvplānā” otrajā epizodē viesojās Biznesa augstskolas Turība fakultāšu dekāni – Zane Driņķe, uzņēmējdarbības vadības fakultātes dekāne, Ivo Krievs, Juridiskās fakultātes dekāns, un Ēriks Lingebērziņš, Starptautiskā tūrisma un viesmīlības fakultātes dekāns. Šajā epizodē tiks meklētas atbildēs uz jautājumiem par nepieciešamajām prasmēm mūsdienu darba tirgū, ko darba devēji meklē un sagaida no saviem darbiniekiem, un kā šīs prasmes var apgūt studenti, lai būtu konkurētspējīgi un pieprasīti dara tirgū.

Šobrīd darba tirgū uzņēmumi meklē darbiniekus ne tik vien ar labu izglītību, profesionālajām zināšanām jeb tā saucamajām “hard skills”, bet arvien lielāku lomu darbinieka izvelē nosaka viņa personīgās iemaņas jeb “soft skills”. Kā redzams mūsdienu tehnoloģiju attīstības rezultātā, daudzus darbus, kas neprasa pielāgošanās vai citas personīgās prasmes, spēj viegli aizstāt ar mākslīgā intelekta palīdzību un automatizāciju. “Taču ir jāapzinās, ka mūsdienu attīstības tendences liecina par to, ka abas šīs prasmes samiksējās kopā. Tāpat jebkurā tehnoloģiskajā attīstībā, kas pēc būtības ir “hard skills”, tam visam apakšā ir uzņēmējs, kurš vada šo procesu ar “soft skills”, mūsdienu speciālisti ir pieprasīti ar abām kvalifikācijām”, apstiprina Ivo Krievs.

Podkāsta laikā tika skaidri definētas un apkopotas nepieciešamās kompetences, lai veiksmīgi integrētos mūsdienu darba tirgū. Nav noslēpums, ka kritiskā domāšana, emocionālā inteliģence, digitalizācija un komunikācija ir vienas no pieprasītākajām kompetencēm nākotnes darbiniekam. Daudzas prasmes mēs apgūstam konkrētā situācijā, kad mācāmies pielāgoties apstākļiem, kā apgalvo Ēriks Lingebērziņš: “ Viena laba lieta, ko ir devusi pandēmija Latvijā, tas ir vārds sadarbspēja. Sadarboties nevis tāpēc ka tā ir izdevīgāk, bet sadarboties tāpēc, ka mums ir spēja to darīt, un mēs redzams kopēju guvumu un labumu sabiedrībai”.
Tāpat podkāsta laikā tiek aktualizēts jautājums par nepieciešamību studentiem augstskolās apgūt personīgās prasmes. Biznesa augstskolas Turības dekāni ar pārliecību var apgalvot, ka augstskolā Turība šīs prasmes ir definētas, kā arī skaidri saprotamas nākotnes tendences esošajam un nākotnes darba tirgum, kā skaidro Zane Driņķe: “ Man ir skaidrs virziens un atslēgas vārdi uz kuru pusi ir jāvirza topošais students. Kā noteicošais nākotnē būs atslēgas vārds ilgtspēja, ilgtermiņā darboties ar dažādiem rīkiem un saprast kurus no tiem izvēlēties, lai varētu pārvarēt riskus un krīzes situācijas.”

Podkāsta raidījuma cikla pilno ierakstu meklē Turības biznesa inkubatora Facebook lapā un augstskolas Youtube kanālā.

Ja Tev ir kādi jautājumi, tad raksti mums
Mēs ar Tevi sazināsimies tuvākajā laikā!
Paldies, Tavs pieteikums nosūtīts veiksmīgi!