Jaunumi

10.03.2023

Vai students jūtas droši un cik svarīgi ir apgūt drošības tēmas studiju laikā

Lai gan Eiropa tradicionāli tiek uzskatīta par drošu dzīvesvietu, tomēr pēdējo gadu notikumu ietekmē drošības perspektīva arī šajā reģionā ir krasi mainījusies. Vai mūsu studenti jūtas droši? Kas studentus uztrauc, kas liek sajusties nedroši savā dzīvesvietā, savā augstskolā?

Biznesa augstskolas Turība kopā ar 6 augstskolām ERASMUS+ sadarbības projekta ietvaros Latvijā, Lietuvā, Spānijā, Norvēģijā, Nīderlandē un Somijā veica aptauju par drošības jautājumiem. Šīs 6 augstskolas apmāca jaunos drošības speciālistus un šobrīd projekta ietvaros veido dažādus mūsdienu prasībām atbilstošus mācību materiālus. Uzsākt šo projektu partneriem bija svarīgi noskaidrot cik tad pats students jūtas droši savā valstī un mācību vidē, kā vērtē izmaiņas drošības situācijā un ko domā par mācībām drošības jomā.
Aptaujā piedalījās 281 dalībnieks – no kuriem 83% studenti.


Lai gan Eiropa un projekta partnervalstis tiek uzskatīta par drošu dzīvesvietu, aptauja liecina, ka tikai 12,8% respondentu drošību novērtējuši ar augstāko atzīmi – 10 punktiem. 23,9% respondentu skalā no 1 līdz 10 izvēlējās vērtējumu 9. Lielākais respondentu skaits - 33,2% - savu drošības sajūtu savā valstī un dzīvesvietā vērtēja ar 8 ballēm. Savukārt atlikušie 30,1% drošības sajūtu vērtēja ar 7 vai zemāk.

Latvijas respondenti savu drošības sajutu ir novērtējuši ar 7.44 punktiem desmit baļļu skalā. Tas ir salīdzinoši augsts rādītājs, tomēr kopumā tas ir zemākais visu 6 pētījuma partnervalstu vidū. Piemēram, Somijas studenti savu drošības sajūtu novērtējuši ar 8.36 punktiem, savukārt Norvēģijas – pat ar 8,59 punktiem.

Kopumā dati liecina, ka drošības sajūta ir pazeminājusies un vairāk kā puse respondentu uzskata, ka drošības situācija ir pasliktinājusies. Jautājumā par izmaiņām drošības situācijā savā valstī 56.8% respondentu apliecināja, ka pēdējā gada laikā drošības situācija ir pasliktinājusies.

Galvenie iemesli kas rada nedrošības sajūtu ir karš Ukrainā, nestabilā politiskā situācija, neiecietība pret minoritātēm, finansiālā nenoteiktība, pieaugošais noziedzības līmenis, pieaugošā sociālā nenoteiktība, plašsaziņas līdzekļu un informācijas nenoteiktība, kiberuzbrukumi, pastiprināta polarizācija un slikti organizēta imigrācijas situācija.

96% respondentu piekrīt, ka drošība mūsdienās ir svarīgs priekšmets, kas būtu jāiekļauj studiju programmās. Un 74% uzskata, ka augstskolai vajadzētu vairāk studiju programmās iekļaut kursus par drošību.

Interesants ir fakts, ka 98% aptaujas dalībnieku piekrīt, ka uzņēmumiem un organizācijām mūsdienās būtu jāpievērš lielāka uzmanība drošībai kopumā, kā arī drošības risku vadībai. 47,1% no viņiem pilnībā piekrīt apgalvojumam, 51,8% piekrīt šim apgalvojumam. Tas liecina par ļoti augstu akadēmiskās pasaules izpratni par drošības tēmu. Kā galvenie iemesli, kas traucē uzņēmumiem pietiekami pievērsties drošības jautājumam, tiek minēti zināšanu trūkums, motivācijas trūkums un nepietiekami resursi.

Pilns ziņojums un datu vizualizācija pieejami šeit: https://security.turiba.lv/2023/03/09/do-students-feel-safe-and-are-they-interested-in-security-studies/

Projektu realizē 7 partneri: Biznesa augstskola Turība (Latvija), Kazimieras Simonavičius Universitāte (Lietuva), Laurea lietišķo zinātņu universitāte (Somija), Nord Universitāte (Norvēģija), Avans lietišķo zinātņu universitāte (Nīderlande), Fundació Universitat Autònoma de Barcelona (FUAB) (Spānija), Biedrība "Drošības profesionāļu asociācija" (Latvija).
Projekts tiek finansēts no ERASMUS+ programmas līdzekļiem. Projekta numurs: 2021-1-LV01-KA220-HED-000023056.

Ja Tev ir kādi jautājumi, tad raksti mums
Mēs ar Tevi sazināsimies tuvākajā laikā!
Paldies, Tavs pieteikums nosūtīts veiksmīgi!