
- Uzņemšana
- Studentiem
- Augstskola
- Fakultātes
- Filiāles
-
Zinātne
- Kontakti

- Uzņemšana
- Studentiem
- Augstskola
- Fakultātes
- Filiāles
- Zinātne
- Kontakti
Jaunumi
Vanesa Šmite: mērķis iegūt doktora grādu līdz 25 gadu vecumam

Vanesa Šmite ir Biznesa augstskolas Turība bakalaura studiju programmas “Datorsistēmas” 2. kursa studente un jau savos nepilnajos 16 gados ar vidusskolas diplomu uzsākusi studijas augstskolā. Vanesas mērķis ir līdz 25 gadu vecumam iegūt doktora grādu. Studente ne tikai uzrāda lielisku sniegumu studijās, bet arī nemitīgi pilnveido sevi dažādās nozarēs paralēli studijām.
Studiju izvēle 15 gadu vecumā – izaicinājums un iespējas
Izvēloties studijas, Vanesai būtisks aspekts izvēles veikšanā bija iespēja saglabāt balansu starp pilnvērtīgu augstākās izglītības ieguvi, privāto dzīvi un potenciālo darba vietu. “Apskatot vairāku augstskolu piedāvājumus, manu vērību pievērsa Turības elastīgais grafiks, kas viegli apvienojams ar citām dzīves sadaļām”, atklāj Vanesa.
Par studiju izvēli Vanesa atminas: “Ar IT nozari esmu cieši saistīta jau kopš 13 gadu vecuma, kad pašmācības ceļā sāku apgūt programmēšanu. Patstāvīgi programmēt uzsāku 15 gadu vecumā, pakāpeniski sevi izaicinot dažādu sarežģītības programmatūru izstrādē. Paralēli pašmācībai iesaistījos arī robotikas pulciņā, kur mana interese par nozari auga. Nākotnes izvēle svārstījās starp IT un aviācijas jomu – vēlējos kļūt par piloti. Diemžēl uzsākt aviācijas studijas neizdevās, jo absolvēju tālmācības vidusskolu 15 gadu vecumā, tādēļ izvēlējos otru opciju studijām – IT”.
Uzsākot studijas, viņa ātri iekļāvās kursabiedru lokā un, kā pati atzīst, nemaz neizjuta būtiskas vecuma atšķirības ar citiem kursabiedriem, kuri jau bija sasnieguši pilngadību. Tāpat Vanesai problēmas nesagādāja krasās mācību veida pārmaiņas – no tālmācības uz pilna laika klātieni. Viņa atzīst, ka šādā veidā studiju procesu var izbaudīt pilnvērtīgi, taču nezaudējot laiku un iespējas darīt kaut ko papildus. Vanesa kā lielāko ieguvumu studentes statusā līdz šim piemin publiskās runas prasmju izkopšanu: “Tagad nav bail ne runāt ar svešiniekiem, ne uzstāties publikas priekšā”. Viņa piemin, ka iesaiste Studējošo pašpārvaldes darbībā arī ir sekmējusies gan ar īstermiņa ieguvumiem – labi pavadītu laiku un studentu dzīves baudīšanu, gan ilgtermiņa – iegūstot plašu paziņu loku, dažādu sadarbību veidošanas prasmes un jau iepriekš pieminētās prasmes publiski uzstāties. Lai gan Vanesas prioritātes vairs neskar pašpārvaldes darbību, nereti viņa iesaistās un sniedz atbalstu šī brīža aktīvajiem studentiem.
Pašizaugsmes veicināšana ārpusstudiju ietvaros
Kad beidzas lekcijas, Vanesa brīvajā laikā nodarbojas ar sportu un piedalās Jaunsardzes aktivitātēs, kā arī nododas izglītojošām nodarbēm. Šobrīd viņa apgūst grāmatveža kursus mācību centrā BUTS un vasarā plāno apgūt nepieciešamās prasmes pedagoģiskajā darbā. “Bērnībā vēlējos kļūt par skolotāju, un šobrīd ir sagadījies tā, ka esmu ceļā, lai piepildītu šo sapni”, saka Vanesa.
Par kursiem un to izvēli Vanesa piemin, ka tas ir labs veids, lai apgūtu, ko papildu akadēmiskajai izglītībai un, lai saprastu, vai izvēlēto kursu saistītā joma potenciāli varētu būt tikai papildu ienākumu avots, vai arī īslaicīga aizraušanās.
Iedvesma virsotņu sasniegšanai
Kā būtisku faktoru savu mērķu sasniegšanai Vanesa atzīmē ģimenes un draugu atbalstu. Savukārt, atbildot uz jautājumu par spējām koordinēt savu laiku, Vanesa smejas, ka ir iemācījusies izmantot kalendāru telefonā. Sarunājoties par tālākiem dzīves mērķiem, Vanesai ir apņēmība līdz 25 gadiem iegūt doktora grādu, kam nav būtisks pamatojums, bet viņa iesmej, ka jāizmanto unikālā iespēja, tik jaunā vecumā sasniegt augstāko izglītības līmeni.
Sarunas noslēgumā Vanesa piekodina, ka arī neiespējamajam vajag noticēt, jo par to pārliecinājusies pati. “Svarīgi ir noticēt sev, tad arī pārējais taps par realitāti,” tā Vanesa.