Viedokļu rings “Kā uzlabot valsts pārvaldes darbu – tērēt mazāk, bet efektīvāk”
23. janvārī plkst. 16.00-17.00 Biznesa augstskolā Turība notiks tiešsaistes diskusija-viedokļu rings “Kā uzlabot valsts pārvaldes darbu – tērēt mazāk, bet efektīvāk”. Diskusijas dalībnieki spriedīs par īstermiņa un ilgtermiņa risinājumiem valsts pārvaldes darbības uzlabošanai, par darba spēka izglītības līmeņa paaugstināšanas iespējām, kvalificēta un izglītota darba spēka veidošanu Latvijā, kas ir viens no būtiskiem faktoriem, lai palielinātu valsts pārvaldes darba efektivitāti.
Diskusijā piedalīsies:
- Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša;
- Valsts kontrolieris Rolands Irklis,
- Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis;
- Biznesa augstskolas Turība Uzņēmējdarbības fakultātes dekāne Zane Driņķe;
- Biznesa augstskolas Turība Komunikācijas virziena vadītāja Jana Bunkus.
Biznesa augstskolas Turība pētnieču Zanes Driņķes un Janas Bunkus veiktajā pētījumā “Valsts pārvaldes efektīva darbība konkurētspējas paaugstināšanai” tika secināts, ka valsts pārvaldē pastāv funkciju dublēšanās, sektoru konkurence un elastīguma trūkums, kas nozīmē gan politiskā fona ietekmi, gan kompetences neesamību. Pētījumā izdarītie secinājumi cieši sasaucas ar Valsts kontroles galvenajiem secinājumiem pēc revīzijas par valsts pārvaldes reformas plāna izpildi. Tā, piemēram, Administratīvi teritoriālās reformas kontekstā formāli ir izdarīts, bet praksē attiecībā uz resursu, īpaši, uz cilvēkresursu optimizāciju ir pavisam cita aina.
“Situācija valsts pārvaldē diemžēl ir sliktāka, nekā mēs domājām. No vienas puses, izkristalizējās visiem jau labi zināmas lietas – funkciju dublēšanās ministrijās, pārmērīga birokrātija, no otras – izglītības un izpratnes trūkums par vadību un procesiem. Ir virkne dokumentu, atskaišu, formālu pieeju, ierēdņiem nav saprotams, kas ir valsts pārvalde, kādi uzdevumi jāveic, par efektivitāti nemaz nerunājot. Situāciju vēl vairāk sarežģī politisko spēku nevēlēšanās un nespēja sadarboties, lai kopīgi veidotu labāku valsts pārvaldi, sadarbība nenotiek nevienā līmenī. Situācija kopumā ir neatbilstoša valsts attīstības virzienam,” pauž Z.Driņķe.
Arī jaunā valdība savā deklarācijā attiecībā uz modernu pārvaldību kā galvenos veicamos uzdevumus definējusi - pilnveidot valsts pārvaldi atbilstoši mūsdienu prasībām, mazinot birokrātiju, izmantojot moderno tehnoloģiju sniegtās iespējas un panākot lielāku elastību prioritāro politiku koordinācijā un ieviešanā; kā arī īstenot valsts pārvaldes pilnveidošanu, īpašu uzmanību veltot pārvaldes funkciju efektivizēšanai un birokrātijas mazināšanai, pārskatot un optimizējot pārvaldes iestādēs esošos procesus.
Efektivitāte valsts pārvaldē nozīmē, ka nodarbinātie ir orientēti uz rezultātu sasniegšanu un tādu valsts pārvaldes politiku veidošanu un pakalpojumu sniegšanu, kur ar iespējami maziem resursiem varētu sasniegt vislielāko ieguvumu tautsaimniecībai un iedzīvotājiem.
Diskusija tiks translēta tiešsaistē Biznesa augstskolas Turība Facebook lapā -23.janvārī plkst.16.00-17.00 , kā arī pēc diskusijas norises būs pieejams arī tās ieraksts. Diskusiju vadīs Haralds Burkovskis.